باغ گلها جلوه ای از گلهای بهشتی
باغ گلها در حاشیه رودخانه زاینده رود و در کنار پل بزرگمهر اصفهان قرار گرفته است که با جمع آوری و پرورش انواع گل های زیبا و زینتی محلی زیبا و جالب را برای بازدیدکنندگان فراهم آورده است.
باغی مفرح و زیبا  با انواع گلها و درختان زینتی و جویهای روان و استخر و آبنماها  و آبشارصخره ای و برکه هایی که نیلوفران آبی از دل آن سربرآورده اند  و کلبه های قدیمی و کوچه باغها و... تا چشم کار میکند اینجا سبز است و سرخ و صورتی و بنفش و زرد و ارغوانی و خلاصه بهشت برینی است برای خودش و اینهمه شادابی و طراوت که از دریچه چشم به اعماق روح راه پیدا میکند روحمان را عجب نوازش میدهد و تلطیف میکند
پیدایش چنین بهشتی ممکن نیست جز در شهری که آوازه  صنعت  و هنر و خلاقیت  و سختکوشی مردمانش قرنهاست که عالمگیر شده است .دراین باغ انواع گونه های گیاهی از زینتی بگیر تا دارویی و خوراکی به عمل می آید و وقتی که پا تویش میگذاری دیگر بیرون آمدنت با خداست
در حاشیه جنوب شرقی میدان بزرگمهر و مجاور رودخانه زاینده رود باغ گل ها تاسیس گردیده که شامل باغ صخره ای، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، آب نماها، برکه، آبشار، آمفی تئاتر رو باز، مجموعه پرچین، طرح گل فرشی ایرانی و… می باشد.

معرفی قسمتهای مختلف مجموعه باغ گلها

پاویون ورودی:

ساختمانی به ابعاد ۶×۹ و ارتفاع ۶ متر در دو اشکوب است که طبقه همکف آن مشتمل بر دو قسمت شمالی و جنوبی (در سمت شمالی پلکان ساختمان و سمت جنوبی دفتری جهت ارائه بروشور و اطلاعات باغ و نمایش بذر گل ها) می‌باشد. طبقه اول به صورت صفه است، که از این صفه می‌توان محوطه کلی پارک را نظاره نمود و طبقه دوم که شامل یک سالن است برای ارائه فیلم و اسلاید انواع گیاهان منظور گردیده است.
باغ صخره‌ای :

وسعت این باغ ۲۵۰۰ متر و ارتفاع ۳ متر است و ۲۵۰ گونه گیاهان صخره‌ای كه نمایی از طبیعت را ارائه می‌نمایند، در این باغ كاشته شده است.

آبشار باغ:

این آبشار در سمت شرقی باغ صخره‌ای قرار دارد و از ارتفاع چهارمتری حجم قابل توجهی از آب به داخل بركه ریزش می‌كند و جریان می‌یابد. در ساختمان آبشار از انواع سنگهای رودخانه‌ای استفاده گردیده است تا آبشار كاملاً طبیعی جلوه نماید.
 

برکه:

به منظور تلطیف هوا و پرورش انواع گیاهان آبزی، در طرح باغ بركه‌ای به مساحت حدود ۳۵۰۰ متر مربع در ضلع جنوب شرقی باغ پیش‌بینی گردیده است.
 

محوطه مخصوص كودكان :

در این محوطه با استفاده از انواع پرچینها طرحی پیش‌بینی گردیده است كه بچه‌ها بتوانند با گریز و اختفاء ساعاتی از وقت خود را در باغ بگذرانند.
 

محوطه باغ:


  سطح كلی قطعات باغ جمنكاری و با پیش‌بینی انواع باغچه‌ها در طرحهای متنوع استفاده از گلهای فصلی یكساله، دو ساله، دائمی و درخچه‌های زینتی ممكن می‌گردد. در مركز باغ طرح فرش كه یكی از نقشهای اصیل و دیرینه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع انشاء گلها استفاده می‌گردد، معابر باغ كه حدود ۵۰۰۰ متر مربع است با نوعی كفپوش (سنگهای گرانیت) با طرحهای خاص مفروش گردیده است.
 

باغ رز:

در قسمتی از باغ ، باغچه‌هایی به منظور كشت انواع گل رز در ایران در نظر گرفته شده است.
 

آمفی تئاتر روباز :

در ضلع شرقی باغ گلها، در انتهای محور اصلی به منظور برگزاری نمایشگاههای مختلف و مراسم جشن و سخنرانی، با استفاده از تنه درختان فضایی به شكل آمفی تئاتر پیش بینی ‌ شده است كه ظرفیت آن حدود ۲۵۰ نفر می‌باشد.


گلخانه:


به منظور پویا بودن باغ گلها، با توجه به شرایط اقلیمی اصفهان و كمبود گل در فصل زمستان، مجموعه گلخانه به مساحت ۷۰۰ متر مربع در ضلع مال شرق باغ پیش‌بینی شده است كه با فراهم نمودن انواع اقلیم در طول فصل زمستان بازدید كنندگان می‌توانند نظاره‌گر انواع گلها باشند.
 

نرده‌های اطراف باغ :

با توجه به تنو‏ع گلها و گیاهانی كه نیاز به مراقبت ویژه‌ دارند، اطراف باغ با نرده‌های ساده و دیوار سبز انواع پرچین محصور، به گونه‌ای كه ضمن جلوگیری از تردد افراد به صورت دیواره‌ای سبز محدوده باغ را مشخص سازد.
 

باغ گیاهانی دارویی و خوراكی :این مجموعه با مساحتی در حدود ۱۱۷۰ متر مربع دارای ۱۳۲ گونه از انواع گیاهان دارویی و خوراكی موجود در مناطق مختلف ایران می‌باشد كه بر اساس یك سری مطالعات، انتخاب و نسبت به كشت آن اقدام شده است. موقعیت این مجموعه در شمال باغ می‌باشد.
 

باغ سوزنی برگان :این قسمت دارای انواع درختان سوزنی برگ می‌باشد كه مساحتی بیش از ۲۱۶۶ متر مربع از باغ را به خود اختصاص داده و در منتهی‌الیه دریاچه واقع گردیده است. تنوع گونه ها در این مجموعه بالغ بر ۸۶ گونه می‌باشد.
 

باغ گیاهان پیازی :این مجموعه نیز با انواع گیاهان پیازی شكل گرفته، همچنین سعی شده با استفاده از تعداد قابل توجهی از گونه‌هایی كه با شرایط آب و هوایی اصفهان سازگاری دارند، منظره زیبایی به نمایش گذاشته شود.تعداد گونه‌های این مجموعه ۳۸ گونه و مساحت آن بالغ بر ۷۴۰ متر مربع است.
 

مجموعه گونه‌های زنبق :


این مجموعه نیز با مساحتی در حدود ۹۰۰ متر مربع درضلع شرقی باغ و در كنار آمفی تئاتر با تعداد ۴۶ گونه گیاهی پیش‌بینی شده است كه دارای گونه‌های متعدد زنبق می‌باشد.
 

مجموعه پرچین :


به منظور جداسازی و تفكیك قطعات مختلف از پرچینهای متفاوت با گونه مورت، انواع شمشاد، و زرشك استفاده گردیده كه طول عملیات اجرایی در این بخش به ۱۵۴۰ متر بالغ می‌گردد.
 

مجموعه گونه‌های داوودی :


این مجموعه نیز با مساحتی در حدود ۹۰۰ متر مربع در ضلع شرقی باغ با تعداد ۲۶ گونه گیاهی پیش‌بینی شده است كه دارای گونه‌های متعدد از گلهای داوودی می‌باشد.
 

آب نما :


معابر اصلی و فرعی با استفاده از آب نماهایی به قطع ۸۰×۴۰ سانتیمتر همراه با فواره‌های متعددا جرا گردیده كه طراوت و زیبایی‌ خاصی به مجموعه بخشیده است. آب مورد استفاده از مركز باغ به منتهی الیه آب نماها متصل شده و پس از برگشت مجدد به صورت چرخشی جریان می‌یابد.

به منظور كاهش هزینه‌ كارگری و حداكثر استفاده از آب و همچنین ایجاد محیطی مرطوب، از آبیاری تحت فشار استفاده شده و كلیه سطوحی كه امكان آبیاری بارانی در آن وجود دارد، تحت پوشش طرح فوق قرار گرفته است.

جهت تأمین نور مناسب و روشنایی باغ در شب از پایه‌های بلند به همراه پروژكتور جهت نورپردازی به روش متمركز استفاده شده است. همچنین پایه‌های كوتاه با نور ملایم در مسیرهای حركت پیش‌بینی گردیده است كه فضای زیبایی را در شب ایجاد می‌نماید.

با عنایت به فلسفه وجودی باغ مبنی بر ارائه انواع گلها سازگار با شرایط آب و هوایی اصفهان مجموعاً درقسمتهای مختلف باغ تعداد ۳۹۵ گونه گیاهی كاشته شده .

 
۱۳۹۸/۱/۲۱