دهکده زاینده رود
دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود یکی از زیباترین تفرج گاه های استان اصفهان است که در 120 کیلومتری غرب اصفهان در حاشیه رودخانه زاینده رود و مشرف به سد زاینده رود واقع شده است. این دهکده به دلیل همجورای با شهر چادگان به دهکده چادگان نیز معروف است. دهکده زاینده رود ، با امکانات تفریحی بی شمار خود ، یکی از معدود مراکز گردشگری ایران در این وسعت و امکانات می باشد. وجود تفریحات متنوع خانوادگی و دسته جمعی آن ، لحظات مفرح و هیجان انگیزی را برای گردشگران فراهم می آورد. در دهکده تفریحی زاینده رود ، 245 هکتار فضای سبز وجود دارد. دهکده زاینده رود به دلیل ارتفاع 2160 متری از سطح دریا ، دارای آب و هوای خنک کوهستانی بوده و حدود 6 درجه سانتیگراد  از اصفهان خنک تر است و در فصل تابستان گردشگران بسیاری را از استانهای اصفهان ، فارس و خوزستان به خود جذب می کند.دهکده رفاهی تفریحی زاینده رود در ساحل دریاچه سد زاینده رود دارای نزدیک به 1500 دستگاه واحد ویلایی و آپارتمانی است. از جمله مزیت های دهکده زاینده رود مدیریت و سامان دهی با رعایت اصول زیست محیطی می باشد ، در سال 1387 از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور لوح زرین تحت عنوان واحد برگزیده خدماتی سبز در کشور به سازمان عمران زاینده رود ؛ متولی دهکده زاینده رود ؛ اهداء شد.
آرامش یک استراحتگاه ییلاقی ، با امکانات کامل تفریحی و رفاهی ، محیطی خانوادگی و امنیت بالا ، از نخستین ویژگیهایی است که دهکده تفریحی زاینده را متمایز کرده است. تنفس در فضای آرام ، پاک و کوهستانی دهکده ، قدم زنی در میان انبوه فضای سبز و گلزارهای پرتعداد ، ماهیگیری در ساحل آرام و وسیع دریاچه ، در کنار بهره جستن از امکانات وسیع تفریحی و ورزشی ، تجربه ای از آرامش را برای شما رقم می زند.پارکهای بازی کودکان از جمله پارک بادی، پارک اسباب بازی، پارک ماشین های شارژی، پارک قایقهای شارژی، کشتی صبا، قطار شادی، درشکه سواری، پیست اسکیت و نیز سایت ورزشی خانواده و بیشتر از اینها همه امکاناتی است که سرگرمی جمعی خانواده را در همراهی بچه ها و والدینشان شکل می بخشد. برای تجربه شیرین بازیهای کودکانه، دهکده فرهنگی و تفریحی زاینده رود کاملا غنی است.


 
امکانات تفریحی 
قایق رانی :
قایق موتوری ، قایق پدالی ،  قایق شارژی : آرامش و لذت قایقرانی در دریاچه وسیع آبی در منطقه مرکزی فلات ایران، و دیدن زیبایی های طبیعی ساحل دهکده، همراه با اعضای خانواده تجربه ای به یادماندنی است.
پل معلق ( راپل ) :
امکان تجربه های خانوادگی ماجراجویانه همچون گذر از پل معلق و راپل رنجری نیز هواداران زیادی دارد. گذر از پل معلق 100 متری و آویزان شدن از مسیر 180 متری راپل رنجری در ارتفاع 80 متری از سطح دریاچه و چشم اندازی بدیع ، تجربه ای مهیج و جذاب است که برای خانواده میسر است. لازم به ذکر است بیماران قلبی و افراد مسن از این بازی خودداری نمایند.
غواصی :
غواصی از جاذبه های منحصر به فرد دهکده زاینده رود است که کمتر در منطقه خشک مرکزی ایران قابل دسترس است. همچنین برای کسانی که می خواهند غواصی را به شکل حرفه ای دنبال کنند، دوره های آموزشی در دهکده درنظر گرفته شده است.
پارک های بازی کودکان :
همواره از شلوغ ترین و شاد و پر انرژی ترین نقاط دهکده است. بخش مهمی از تفریحات دهکده به کام کودکان و نوجوانان است و البته همراهی پدرها و مادرها لحظاتی فراموش ناشدنی را رقم می زند.
قطار شادی
کالسکه سواری
کارتینگ
پینت بال ساحلی
ماشین شارژی
پارک بادی
سالن تئاتر روباز
سینمای ۵ بعدی
شترسواری

 
 

امکانات ورزشی
باشگاه سوارکاری :
اسب های متعدد، مانژ تمرینی و مسابقه، پادوک 5/3 هکتاری یونجه کاری شده برای چرا و نگهداری اسب ها و نیز محدوده ای در مجموع 6 هکتاری که برای سوارکاری در شرق دهکده اختصاص داده شده، این سایت را به یکی از بزرگترین باشگاه های سوارکاری ایران تبدیل کرده است. تجربه سوارکاری در این منطقه حس زیبایی از کوچ های عشایر محلی را برای گردشگران دهکده بازسازی می نماید.
سالن ورزشی سرپوشیده چند منظوره (فوتسال ، والیبیال ، بسکتبال ، تنیس ، باشگاه بیلیارد)
ماهیگیری :
ماهیگیری در دریاچه سد زاینده رود، با انواع ماهی های سردابی چون قزل آلای رنگین کمان و کپور مشتاقان بسیاری را همه ساله به سوی خود جلب می کند.
مسیرهای متعدد پیاده روی :
پیاده روی از میان مسیرهای زیبا برای رسیدن به ساحل و اسکله، در فصول مختلف سال و در موقعیت های زمانی مختلف از صبح تا شامگاه، جذابیت های بسیاری برای گردشگران دهکده دارد.
پیست دوچرخه سواری :
دوچرخه های متنوع در سایزهای متفاوت، برای همه اعضای خانواده از بچه ها گرفته تا پدرها و مادرها، در مسیری 400 متری، در ارتفاع کوهستان، و امنیت یک پیست اختصاصی با کلاه ایمنی و تجهیزات کامل تجربه ای زیبا و متفاوت است.
زمین چمن
زمینهای تنیس
بسکتبال ساحلی
والیبال ساحلی
فوتبال ساحلی
ورزشهای آبی
مسیر دوچرخه سواری
استخر روباز
اروبیک
زمین اسکیت
زمین بدمینتون
پینگ پونگ
 
 
 
امکانات رفاهی 
 
رستوران
کافی شاپ
چایخانه
شربتخانه
خشکشویی
نانوایی
فروشگاه مواد غذایی
فروشگاه صنایع دستی
مرکز فوریت های پزشکی ، آمبولانس ، آتش نشانی